09125261279

مقاله

۲۶ آبان ۱۴۰۲

کابینت نئوکلاسیک

این سبک کابینت ترکیبی از سبک مدرن و کلاسیک است . در واقع سبک نئوکلاسیک تلاش دارد تعادلی در ویژگی های یک طرح مدرن و کلاسیک ایجاد کند. سادگی طرح و دوری از هرگونه شلوغی بصری در طراحی یکی از اساسی ترین ویژگی های  سبک مدرن است. سبک کلاسیک نقطه مقابل سبک مدرن است یعنی یک طرح باید دارای پیچدگی های گوناگون باشد. اما سبک نئوکلاسیک فاقد پیچدگی های یک طرح کلاسیک و همچنین سادگی ضروری در یک طرح مدرن است. سبک نئوکلاسیک در عین شیک بودن دارای خصوصیات تزئینی ساده‌ای است که همزمان نمایی مدرن و لاکچری را برای شما به ارمغان می آورد. کابینت نئوکلاسیک را می‌توان با متریال های مختلفی از جمله چوب طبیعی، روکش چوب، روکش پی وی سی و ام دی اف خام در رنگ های مختلفی تولید کرد.

در این مقاله قرار است چه چیزی را بدانیم؟

در این مقاله سعی میکنیم با ارائه نکات لازم به خواننده کمک کنیم تا بتواند تصمیم بگیرد آیا سبک نئوکلاسیک برای آشپزخانه وی مناسب است یا خیر.

همچنین درباره مزایا و معایب، نقاط ضعف و قوت و باید ها و نباید های یک آشپزخانه نئوکلاسیک صحبت کرده ایم.

در ادامه تلاش نموده ایم تا اصول و راهنمایی های لازم و ضروری برای طراحی هر چه بهتر و جذاب تر کابینت آشپزخانه به سبک نئوکلاسیک را برای کسانی که این سبک را انتخاب کرده اند ارائه دهیم. چه برای کسانی که در مورد انتخاب سبک نئوکلاسیک مردد هستند و چه برای کسانی که سبک نئوکلاسیک را برای آشپزخانه خود انتخاب کرده اند مقاله زیر بسیار مفید و کارآمد میباشد.

تفاوت سبک نئوکلاسیک و کلاسیک

کابینت نئوکلاسیک در ظاهر به سبک کلاسیک گرایش دارد اما از پیچیدگی در طراحی دوری میکند. در حالی که سبک کلاسیک سعی میکند، بسیار مجلل جلوه ‌کند در سبک نئوکلاسیک خبری از زرق و برق کابینت کلاسیک مثل سرستون های، کنده کاری های فوق العاده و حتی دستگیره های نقش و نگاردار نمیباشد.

تفاوت سبک نئوکلاسیک و کلاسیک
کابینت سبک کلاسیک سعی میکند، بسیار مجلل جلوه ‌کند.
تفاوت سبک نئوکلاسیک و کلاسیک
کابینت نئوکلاسیک در ظاهر به سبک کلاسیک گرایش دارد اما از پیچیدگی در طراحی دوری میکند.

تفاوت سبک نئوکلاسیک و مدرن

کابینت های مدرن تا حد ممکن به سمت سادگی و دوری از هر نوع پیچیدگی در طراحی حرکت میکنند. آنها معمولا فاقد دستیگره هستند یا از دستگیره های ساده استفاده میکنند. هیچ گونه منحنی و ابزاری بر روی درب های کابینت مدرن دیده نمیشود. معمولا فاقد تاج و زیر چراغ هستند. در واقع به طرز افراط گونه تمایل به ساده بودن و خلوت بودن دارند. در حالیکه کابینتهای نئوکلاسیک به هیچ عنوان تمایلی به این حد از سادگی ندارند. کابینت نئوکلاسیک دارای طرح و برجستگی بر روی درب خود میباشد. حتما از دستگیره استفاده میکند و هر از چیزی که به تعادل آن کمک میکند استفاده میکند.

تفاوت سبک نئوکلاسیک و مدرن
کابینت های مدرن به طرز افراط گونه ای تمایل به ساده بودن در طراحی دارند.
تفاوت سبک نئوکلاسیک و مدرن
کابینتهای نئوکلاسیک به هیچ عنوان تمایلی به سادگی افراطی ندارند.

انواع کابینت نئوکلاسیک

کابینت نئوکلاسیک را میتوان بر اساس متریال های مختلف به چند دسته تقسیم نمود. در حقیقت انواع کابینت نئوکلاسیک تفاوت آشکار و قابل توجهی در ظاهر با یکدیگر ندارند و متریال مورد استفاده برای تولید آن ها تفاوت را رقم میزند.

کابینت نئوکلاسیک تمام چوب

همانگونه که از نام آن مشخص است متریال تشکیل دهنده این کابینت ها چوب میباشد. از ویژگی های کابینت تمام چوب میتوان به ماندگاری و دوام بالای آن اشاره کرد. البته باید توجه داشت که هزینه تمام شده برای تولید کابینت تمام چوب بسیار گران میباشد و از این جهت این کابینت ها در کوتاه مدت به صرف نمیباشند. در صورتی که قصد استفاده از این متریال را دارید حتما از چوب های با کیفیت و تراکم بالا استفاده نمایید.

کابینت نئوکلاسیک تمام چوب
هزینه تمام شده برای تولید کابینت تمام چوب بسیار گران میباشد

کابینت نئوکلاسیک روکش چوب

کابینت نئوکلاسیک با روکش چوب دارای تمام ویژگی های ظاهری کابینت تمام چوب میباشد. تفاوت اصلی در این دو متریال، نیاز به بودجه به مراتب کمتر کابینت روکش چوب با تمام چوب است. بدنه اصلی درب های روکش چوب از ام دی اف خام تشکیل میشود و  روی سطح آن با یک لایه نازک از روکش چوب پوشانده میشود. در صورتی که در تولید این محصول از متریال با کیفیت استفاده شود و همچنین چسبانیدن روکش چوب به ام دی اف به خوبی و با کیفیت بالا انجام شود محصول نهایی از دوام بالایی برخوردار خواهد بود. حتما هنگام خرید کابینت روکش چوب از کیفیت متریال ها و رعایت استاندارد ها در پروسه تولید مطمئن شوید.

کابینت نئوکلاسیک ممبران

این مدل از کابینت از ترکیب ام دی اف خام به عنوان بدنه اصلی محصول با روکش پی وی سی تولید میشود. در واقع ام دی اف خام پس از حکاکی بوسیله دستگاه مخصوص با روکش پی وی سی که در طرح ها و رنگ های مختلف در بازار موجود است وکیوم میشود. از ویژگی های این مدل از کابینت نئوکلاسیک میتوان به مقاومت بیشتر در برابر آب نسبت به روکش چوب و همچنین قیمت تمام شده کمتر آن اشاره کرد. در کابینت ممبران هم توجه به کیفیت متریال و پروسه تولید بسیار مهم و ضروری است. در صورتی که محصول نهایی از کیفیت لازم و مناسب برخوردار نباشد به طور قطع، عمر محصول تولید شده بسیار پایین خواهد بود.

کابینت نئوکلاسیک با رنگ

در مدل های کابینت نئوکلاسیک با روکش چوب و چوب هم یک لایه رنگ بر روی محصول نهایی پاشیده میشود. اما در صورتی که قصد استفاده از یک رنگ پایه برای محصول نهایی را دارید و همچنین تمایل به طرح های گوناگون که در کابینت ممبران و یا نقش و نگار چوب در کابینت نئوکلاسیک تمام چوب و روکش چوب را ندارید میتوان کابینت نئوکلاسیک با رنگ های مختلف را در نظر گرفت. در حقیقت در این محصول، بدنه اصلی یعنی ام دی اف خام بوسیله چند لایه رنگ پوشش داده میشود و دیگر خبری از روکش چوب یا پی وی سی نمیباشد. این کابینت نیز در صورت استفاده از متریال با کیفیت از دوام بالایی برخوردار است.

کابینت نئوکلاسیک با رنگ

رنگ پولیش

رنگ پولیش رنگی با کیفیت، براق و البته گران است. این رنگ به ضخامت حدودا سه میلی متر بر روی ام دی اف خام پس از حکاکی و طی مراحلی خاص قرار میگیرد. از ویژگی های آن میتوان به زیبایی، براق بودن، مقاومت بالا در برابر ضربه و مقاومت در برابر آب اشاره کرد.

کابینت نئوکلاسیک با رنگ پلی اورتان

رنگ پلی اورتان دوام و کیفیت بالایی دارد. رنگ پلی اورتان از بافت آسیب پذیر چوب و ام دی اف به خوبی محافظت می نماید. در برابر عوامل طبیعی مانند نور خورشید و رطوبت بسیار مقاوم است. همچنین ترکیب رنگی آن متنوع است. این رنگ کیفیت، دوام و چسبندگی بسیار بالایی دارد.

رنگی پلی استر

رنگی پلی استر مانند رنگ پلی اورتان دارای تنوع رنگ بالایی میباشد و در برابر نور خورشید مقاوم است. اما رنگ پلی استر نسبت به پلی اورتان در برابر رطوبت و ضربه مقاومت کمتری از خود نشان میدهد. همچنین قیمت تمام شده رنگ پلی استر از دو گزینه دیگر کمتر میباشد.

مزایا و معایب کابینت نئوکلاسیک

کابینت نئوکلاسیک مانند هر سبک دیگری دارای نقاط ضعف و قوت گوناگونی میباشد. یکی از مهمترین نقاط قوت سبک نئوکلاسیک قابلیت اجرا در هر آشپزخانه ای با هر ابعادی میباشد. همچنین به دلیل ویژگی این سبک که حفظ تعادل بین سبک کلاسیک و مدرن است همیشه جذاب و ماندگار خواهد بود.

مزایا و معایب کابینت نئوکلاسیک

مزایای سبک نئوکلاسیک

 • سبک نئوکلاسیک در میان اکثریت جامعه مقبولیت دارد.
 • با توجه به متریال متنوع برای ساخت کابینت نئوکلاسیک شما میتوانید با هر بودجه‌ای که دارید کابینت‌های مناسبی را انتخاب و سفارش دهید.
 • سبک نئوکلاسیک برای هر آشپزخانه ای با هر فضایی ابعادی مناسب است. بنابراین اگر آشپزخانه شما نقلی و جمع و جور است و طرفدار سبک های کلاسیک میباشید سبک نئوکلاسیک ایده آل ترین انتخاب برای شما میباشد.
 • کابینت نئوکلاسیک به راحتی با وسایل منزل و آشپزخانه هماهنگ میشود.
 • تنوع رنگ و مدل در این سبک بسیار دیده می‌شود.
 • سادگی طراحی این کابینت‌ها آرامش را در محیط القا می‌کند. همچنین نسبت به سبک‌ کلاسیک، نگهداری و نظافت آن ها بسیار راحت تر میباشد.
 • در صورت استفاده از متریال مناسب دوام بسیاری مناسبی دارند.

معایب کابینت نئوکلاسیک

 • متریال ارزان قیمت و اقتصادی برای ساخت کابینت نئوکلاسیک مناسب نیستند.
 • معمولا در برابر اشیاء تیز و برنده آسیب پذیر هستند.
 • کابینتهای نئوکلاسیک هزینه تمام شده بیشتری نسبت به سبک مدرن دارند.

طراحی کابینت نئوکلاسیک

در این قسمت به ویژگی های سبک نئوکلاسیک و نکات لازم و مفید برای طراحی کابینت آشپزخانه ای به سبک نئو کلاسیک میپردازیم.

ویژگی های کابینت نئوکلاسیک

 • همانگونه که گفته شد سبک نئو کلاسیک ترکیبی از ویژگی های سبک کلاسیک و مدرن میباشد. در نتیجه این سبک ویژگی های مشترک قابل توجهی با هر کدام از این سبک ها دارد.
 • در بحث سادگی و پیچیدگی در طراحی تعادل را حفظ میکند و هر دو المان را به طور برابر در خود دارد.
 • تقارن در طراحی از ویژگی های کابینت نئو کلاسیک است.
 • درب های کابینت نئوکلاسیک دارای ابزار و حکاکی میباشند اما از پیچدگی بیش از حد برخوردار نیستند و ظاهر منظم خود را حفظ میکنند.
 • کابینتهای سبک نئوکلاسیک حتما دارای تاج، زیرچراغ و پاخور میباشند.
 • برخی از قسمت های کابینت کلاسیک مثل سر ستون ها در کابینت نئوکلاسیک جایگاهی ندارند.
 • معمولا از کابینتهای ویترینی و دکوری در طراحی آشپزخانه به سبک نئوکلاسیک استفاده میشود.
ویژگی های کابینت نئوکلاسیک
تقارن در طراحی از ویژگی های کابینت نئو کلاسیک است.

دستگیره‌های کابینت نئوکلاسیک

در سبک نئوکلاسیک درب کابینت ها حتما دارای دستگیره میباشد و از دستگیره مخفی خبری نمیباشد. رنگ های مورد استفاده برای این دستگیره معمولا به چهار رنگ مشکی، طلایی، زیتونی و نقره ای محدود میشود. اما در کل رنگ اصلی کار تعیین کننده رنگهای دستگیره کابینت میباشد. همچنین دستگیره های بلند در کابینت نئوکلاسیک جایگاهی ندارد و معمولا دستگیره های تک پیچ و کلاسیک بهتر با این سبک ست میشوند.

دستگیره‌های کابینت نئوکلاسیک
دستگیره های بلند در کابینت نئوکلاسیک جایگاهی ندارد.

رنگ بندی کابینت نئوکلاسیک

رنگ های ملایم بیشترین طرفدار را در کابینت های نئوکلاسیک دارند. معمولا از رنگ های جیغ در این سبک از کابینت استفاده نمیشود. البته اینکه چه رنگی برای کابینت نئوکلاسیک آشپزخانه مناسب است به عوامل گوناگونی مثل نور آشپزخانه، متراژ آشپزخانه و دیگر قسمت های دکوراسیون منزل بستگی دارد. اما ما محبوب ترین رنگ ها را برای سبک از کابینت به شما معرفی میکنیم.

سفید

رنگ سفید یکی از محبوب ترین رنگها برای هر آشپزخانه ای با هر سبکی میباشد. کابینت نئوکلاسیک نیز از این قاعده مستثنی نمیباشد. رنگ سفید هرگز از مد نمی افتد. همچنین در صورتی که آشپزخانه ی شما کوچک میباشد رنگ سفید بهترین انتخاب برای شما میباشد. در صورتی که تمایلی به استفاده از رنگ سفید ندارید به یکی از سایه های رنگ سفید فکر کنید. موضوع دیگری که رنگ سفید را برای کابینت نئوکلاسیک ایده آل میکند نظافت راحت تر و ست شدن رنگ سفید با دیگر قسمت ها و وسایل آشپزخانه میباشد.

شما میتوانید مقاله کابینت سفید آشپزخانه را بخوانید.

کابینت سفید

خاکستری

یکی از رنگ مورد علاقه من برای کابینت نئوکلاسیک رنگ خاکستری میباشد. فقط کافی است کابینت آشپزخانه به خوبی طراحی و اجرا شود. نتیجه نهایی قابل وصف نمیباشد! نور مناسب و کاشی بین کابینتی، کابینت نئوکلاسیک خاکستری را به تکامل میرساند. این رنگ برای کابینت های نئوکلاسیک ممبران و رنگ جذاب تر میباشد.

کابینت خاکستری
نور مناسب و کاشی بین کابینتی، کابینت نئوکلاسیک خاکستری را به تکامل میرساند.

کرم

رنگی همیشه گرم و همیشه جذاب. نکته ای که باید در نظر گرفت رنگ بندی قسمت های دیگر آشپزخانه فوق العاده در زیبایی و جلوه کابینت نئوکلاسیک کرم موثر است. در صورتی که متراژ آشپزخانه شما کوچک نیست رنگ کرم به خاطر گرم بودن نسبت به رنگ سفید میتواند ظاهری مجلل به آشپزخانه ببخشد. این رنگ در کابینت نئوکلاسیک ممبران و رنگ کاربرد و زیبایی بیشتری دارد.

کابینت کرم

قهوه ای

رنگ قهوه ای همیشه رنگی کلاسیک و سنگین برای آشپزخانه محسوب میشود. با توجه به ویژگی های مشترک سبک کلاسیک و نئوکلاسیک، رنگ قهوه ای یک رنگ ایده آل برای کابینت نئوکلاسیک است. در صورت انتخاب رنگ قهوه ای برای کابینت آشپزخانه خود به نورپردازی آشپزخانه توجه ویژه ای نمایید.

آشپزخانه قهوه ای
در صورت انتخاب رنگ قهوه ای برای کابینت آشپزخانه خود به نورپردازی آشپزخانه توجه ویژه ای نمایید.

طرح چوب

حقیقتا راز این همه زیبایی را در رنگ و طرح چوب نمیدانم. چیزی که مشخص و عیان است چوب و طرح چوب همیشه زیبا بوده است و همیشه زیبا خواهد بود. در همه سبک ها از مدرن تا کلاسیک از رنگ های طرح چوب استفاده میشود و همیشه هم خاص و متمایز هستند. این رنگ بیشتر مناسب کابینت های نئوکلاسیک تمام چوب و روکش چوب میباشد. در صورت استفاده از کابینت نئوکلاسیک با رنگ سعی کنید از این رنگ و طرح استفاده نکنید. دلیل این مسئله این است که ام دی اف خام رگه های چوب را در خود ندارد و ایجاد این رگه ها به طور مصنوعی حتی اگر موفقیت آمیز باشد زیبایی چندانی ندارد.

طرح چوب

رنگ های خاص مثل آبی یا سبز

این رنگ ها بسته به فضا و دکوراسیون آشپزخانه و منزل میتوانند فوق العاده و فانتزی باشند. نورپردازی برای کابینت های نئوکلاسیک با این رنگ ها فوق العاده مهم و حیاتی است. در صورتی که تمامی عوامل در طراحی کابینت با این رنگ ها به خوبی در نظر گرفته شود و هارمونی مناسبی در فضای کلی اطراف آشپزخانه ایجاد شود نتیجه نهایی قطعا تحسین برانگیز خواهد بود.

شما میتوانید مقاله کابینت آبی را بخوانید.

سبز

رنگ بندی ترکیبی

ترکیبی از دو رنگ در همه سبک های کابینت رایج است اما نکته ای که باید به آن توجه نمود استفاده از ترکیب رنگی برای همه سبک ها یک جور نمیباشد. شما نمیتوانید با یک ترکیب رنگی غیر اصولی وقار و شخصیت کابینت آشپزخانه ای با سبک کلاسیک یا نئوکلاسیک را از بین ببرید. سعی کنید هنگام ترکیب رنگ ها در سبک نئوکلاسیک از تداخل و تصادم آن ها با یکدیگر خودداری کنید. در سبک نئوکلاسیک ترکیب رنگی نباید بیش از حد باعث شلوغ شدن طرح شود.

رنگ بندی ترکیبی
سعی کنید هنگام ترکیب رنگ ها در سبک نئوکلاسیک از تداخل و تصادم آن ها با یکدیگر خودداری کنید.

مقایسه قیمت کابینت نئوکلاسیک و سایر سبک های کابینت

کابینت نئوکلاسیک به نسبت کابینت مدرن گران تر میباشد. دلیل این امر پارامترهای رنگ و روکش آن میباشد. کابینت های مدرن که از ورق های های هایگلاس یا ملامینه و نمونه های دیگر تولید میشوند نیازی به ابزار های حکاکی و رنگ و روکشی جداگانه ندارند و به صورت انبوه تولید میشوند. در حالیکه کابینت های کلاسیک یک فرآیند کامل که شامل سی ان سی برای حکاکی، پرس روکش و رنگ آمیزی میباشد و به صورت سفارشی تولید میشوند. همچنین کابینت نئوکلاسیک قیمت پایین تری از کابینت کلاسیک دارد که دلیل آن ساده تر بودن و دوری از تجمل بیش از حد است. اگر بخواهیم انواع کابینت نئوکلاسیک را از لحاظ قیمتی تقسیم بندی کنیم باید بگوییم تمام چوب از روکش چوب و روکش چوب از ممبران گران تر است. هزینه تمام شده کابینت های ممبران و کابینت های نئوکلاسیک با روکش رنگ بر اساس کیفیت متریال متغیر است.

خرید کابینت نئوکلاسیک

این قسمت را از جهت اهمیت موضوع و برای تاکید بیشتر به صورت جداگانه در یک سر فصل برای شما قرار داده ام. حتما هنگام خرید کابینت نئوکلاسیک به کیفیت متریال ها اعم از رنگ، ام دی اف خام، روکش و فرآیند تولید محصول توجه ویژه ای نمایید و حساسیت بالایی برای آن به خرج دهید. در صورتی که بودجه مناسبی برای آن در اختیار ندارید از انتخاب این سبک خودداری کنید. در صورتی که کابینت نئوکلاسیک شما چه به دلیل بودجه کم شما و چه به دلیل عدم کیفیت مناسب متریال و پروسه تولید از کیفیت استانداردی برخوردار نباشد باید خیلی صریح بگویم شما پول خود را دور انداخته اید!

خرید کابینت نئوکلاسیک

نورپردازی

نور مناسب برای هر فضایی یک امر ضروری و حیاتی است. آشپزخانه هم از این قاعده مستثنی نمیباشد. نور ایده آل و اصولی به گونه ای باور نکردنی بر کابینت آشپزخانه شما تاثیر میگذارد و زیبایی آن را نه دو چندان که صد چندان میکند. این مسأله در مود کابینت هایی به سبک کلاسیک و نئوکلاسیک به مراتب از اهمیت بیشتری برخوردار است. فراموش نکنید که شیوه ی نور پردازی در هر سبک از کابینت میتواند متفاوت باشد.

شما میتوانید مقاله نور آشپزخانه ایده آل و مدرن را بخوانید.

نورپردازی آشپزخانه
نور ایده آل و اصولی به گونه ای باور نکردنی بر کابینت آشپزخانه شما تاثیر میگذارد.

این مقاله بروز رسانی خواهد شد…

در صورت نیاز به مشاوره تخصصی و طراحی رایگان آشپزخانه خود میتوانید با شماره 09125261279 تماس حاصل فرمایید.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *